As Uganda Cranes continue to prepare for the AFCON 2017 championship in Gabon, the long awaited Project Cameroon 2019 has kicked off with the draws for the next tournament edition that will be held.

The Cranes have been pooled in group L alongside Cape Verde, Tanzania and Lesotho.

Groups:

Group A: Senegal, Equatorial Guinea, Sudan, Sao Tome or Madagascar

Group B: Cameroon, Morocco, Malawi, Comoros

Group C: Mali, Gabon, Burundi, Djibouti or South Sudan

Group D: Algeria, Togo, Benin, Gambia

Group E: Nigeria, South Africa, Seychelles

Group F: Ghana, Ethiopia, Sierra Leone, Kenya

Group G: DR Congo, Congo, Zimbabwe, Liberia

Group H: Cote D’Ivoire, Guinea, Central Africa Republic, Rwanda

Group I: Burkina Faso, Angola, Botswana, Mauritania

Group J: Tunisia, Egypt, Niger, Swaziland

Group K: Zambia, Mozambique, Guinea Buissau, Nambia

Group L: Cape Verde, Uganda, Tanzania, Lesotho

How the draws were conducted (Full Procedure):

Preliminary Round: A team was drawn from Pot 5 to play against a team that will be drawn from the same pot. This procedure will be repeated for the 4 remaining teams of Pot 5.

The winners of the 3 matches will qualify to the Groups Stage and will automatically go the positions A4, B4 & C4. Groups Stage: There will be 12 Groups of 4 teams (Group A to Group L).

A team will be drawn from Pot 4 and will go to position D4.

The procedure was repeated for the remaining teams of Pot 4 who will go to positions E4, F4, G4, H4, I4, J4, K4 & L4 according to the draw order.  A team will be drawn from Pot 3 and will go to position A3. This procedure will be repeated for the remaining teams of Pot 3 using the same positioning rationale applied above.

A team was drawn from Pot 2 and will go to position A2. This procedure will be repeated for the remaining teams of Pot 2 using the same positioning rationale applied above.

A team was drawn from Pot 1 and will go to position A1. This procedure will be repeated for the remaining teams of Pot 1 using the same positioning rationale applied above. Unlike the qualifiers of the 31st edition of Total Africa Cup of Nations, all matches of the host team will lead us to the 3 following scenarios: – If the host team is the winner of the group, the runner-up will automatically qualify to the final tournament. No other team will be eligible to qualify from this group.

– If the host team is the runner-up of the group, only the winner of the group will qualify to the final tournament.

Pot 1: Algeria, Burkina Faso, Cameroon, Cap Verde, RD Congo, Côte d’Ivoire, Ghana, Mali, Nigeria, Senegal, Tunisia & Zambia are the seeded teams of level I.

Pot 2: Angola, Congo, Egypt, Equatorial Guinea, Ethiopia, Gabon, Guinea, Morocco, Mozambique, South Africa, Togo & Uganda are the seeded teams of level II.

Pot 3: Benin, Botswana, Burundi, Central Africa, Guinea-Bissau, Libya, Malawi, Niger, Sierra Leone, Sudan, Tanzania & Zimbabwe are the seeded teams of level III.

Pot 4: Gambia, Kenya, Lesotho, Liberia, Mauritania, Namibia, Rwanda, Seychelles & Swaziland, are the seeded teams of level IV.

Pot 5: Comoros, Djibouti, Madagascar, Mauritius, Sao Tome E Principe & South Sudan are the seeded teams of level V.

SOURCE: www.cafonline.com